top of page
Zeyno

 Özgüvenli, akıllı sorular soran, rahat ve içten bir Z-kuşağı genci. Ata’mızın Cumhuriyet’i emanet ettiği gençlerden biri. Bilmeceleri çok seviyor. Uzun süredir çözmeye çalıştığı son bilmecesi ise  “Anayasa”.

Anayasa

Kişilerin özgürlüklerini koruma altına alarak, temel hakları tanıyarak ve başta devlet görevlileri olmak üzere herkesin kendisine uymasını emrederek, tıpkı saf bir su damlası gibi, toplumsal hayatı kaplayan bir bulut olan Devlet’i, iyi, temiz ve bereketli kılıyor. 

Devlet

 Annesi Anayasa sayesinde, zorba ve keyfi bir güç yoğunlaşmasına dönüşmekten korunuyor, uyumlu bir kurallar ve kurumlar bütünü olarak vatandaşları için refah ve mutluluk üretiyor. Zeyno, Devlet’le maceradan maceraya koşarken bu iki kıymetli varlığı tanıyor, hukukun üstünlüğünü anlıyor, temel hak ve özgürlüklere sahip bir vatandaş olmanın tadına varıyor.

Özgürlük Kelebekleri

 Anayasa’da sayılan özgürlükler, vatandaşların mutluluk kaynağı. Her vatandaşın özgürlük kelebekleri var. Anayasa, özgürlük kelebeklerini koruma görevini, yavrusu Devlet’e vermiş. Can kelebekleri pembe-kırmızı kalp şeklinde, düşünce özgürlüğü kelebekleri ise saydam, eflatun kanatlı. 

Hak  Çiçekleri​
 
Devlet, haklar bahçesinde kişi haklarından, siyasal haklara, sosyal haklardan ekonomik haklara kadar rengarenk hak çiçekleri yetiştiriyor. Bu hakların tohumlarını da annesi Anayasa’dan almış. Bu bahçede çocuk haklarından seçme ve seçilme hakkına kadar tüm temel haklar var. Özgürlük kelebekleri bu hakların özsuyuyla beslenerek güçleniyor. 
Akış

 Zeyno’nun Anayasa’yı tanımak için çıktığı yolculukta kullandığı seyahat aracı. Akıl ışınlarından türetilen Akış, Zeyno’ya, aklının kıvrımlarında ışık hızında gitme olanağı tanıyor ve akıllı sorular sayesinde hızlanıyor.​

Akran

Akış’ın özel kumanda ekranı. Zeyno’ya yoldaşlık ediyor, bilgi veriyor ve Zeyno’nun düşünceleri anında Akran’a yansıyor.

bottom of page