a1

“Zeyno”

Kahramanımız Zeyno, Ata’mızın Cumhuriyet’i emanet ettiği gençlerden biri; özgüvenli, akıllı sorular
soran, rahat ve içten bir Z-kuşağı genci. Bilmeceleri çok seviyor. Uzun süredir çözmeye çalıştığı son bilmecesi ise  “Anayasa”.

a2a3

“Akış” ve “Akran”

Akış, Zeyno’nun Anayasa’yı tanımak için çıktığı yolculukta kullandığı seyahat aracı. Akıl ışınlarından türetilen Akış, Zeyno’ya, aklının kıvrımlarında ışık hızında gitme olanağı tanıyor ve akıllı sorular sayesinde hızlanıyor.
Akran ise Akış’ın özel kumanda ekranı ; Zeyno’ya yoldaşlık ediyor, bilgi veriyor ve Zeyno’nun düşünceleri anında Akran’a yansıyor.

a4a5

“Anayasa” ve “Devlet”

Saf bir su damlası olan Anayasa, toplumsal hayatı kaplayan bir bulut olan Devlet’i, iyi, temiz ve bereketli kılıyor. Devlet, annesi Anayasa sayesinde, zorba ve keyfi bir güç yoğunlaşmasına dönüşmekten korunuyor. Zeyno, Devlet’le maceradan maceraya koşarken bu iki kıymetli varlığı tanıyor, hukukun üstünlüğünü anlıyor, temel hak ve özgürlüklere sahip bir vatandaş olmanın tadına varıyor.

a8a9

“Özgürlük Kelebekleri” ve “Hak Çiçekleri”

Anayasa’da sayılan özgürlükler, vatandaşların mutluluğunun kaynağı. Her vatandaşın özgürlük kelebekleri var. Anayasa, özgürlük kelebeklerini koruma görevini yavrusu Devlet’e vermiş. Can kelebekleri pembe-kırmızı kalp şeklinde, düşünce özgürlüğü kelebekleri ise saydam, eflatun kanatlı. Onları tanıyınca daha da seveceksiniz.
Devlet, haklar bahçesinde kişi haklarından, siyasal haklara, sosyal haklardan ekonomik haklara kadar rengarenk hak çiçekleri yetiştiriyor. Bu hakların tohumlarını da annesi Anayasa’dan almış. Bu bahçede çocuk haklarından seçme ve seçilme hakkına kadar tüm temel haklar var.

Özgürlük kelebekleri bu hakların özsuyuyla beslenerek güçleniyor.
a12